Navracsics Tibor az ősz második felében megállapodásra számít a helyreállítási alappal kapcsolatban
A területfejlesztési miniszter nagyon bizakodó arcát mutatja ismét a sajtónak.
A területfejlesztési miniszter nagyon bizakodó arcát mutatja ismét a sajtónak.
Éjfélkor lejár a határidő, hogy a jogállamisági eljárásban felvetett problémákra másodszor is válaszoljon a magyar kormány Brüsszelnek. Ha az Európai Bizottság most sem találja kielégítőnek a magyarázatot, egyre nagyobb az esélye a pénzügyi szankcióknak, az idő pedig szorít.
Az ellenzék szerint Lengyelország kisodródhat az Európai Unióból.
A helyreállítási alapról továbbra sincs megállapodás, ahogy arról sem született döntés, hogy felvegye-e a kormány annak hitelrészét, a hétéves uniós költségvetés programjai viszont a héten hiánytalanul megérkeznek az Európai Bizottsághoz. Megnéztük, mire mennyi pénzt szán a kormány.
„(…) Nem eljátszom a mérsékelt politikust, hanem én ilyen ember vagyok” – mondta a miniszter egy interjúban.
Technikailag már megadta magát a magyar kormány, a politikai harctéren viszont teljes erővel küzd nyugati szövetségesei ellen – ez olvasható ki Orbán Viktor minisztereinek nyilatkozataiból. Az unió szavak helyett tettekre vár.
Budapest több közvetlenül lehívható uniós forrást szeretne, Navracsics olyan kapcsolatban reménykedik a fővárossal, amibe az együttműködés mellett beleférnek a konfliktusok is.
A volt pénzügyminiszter szerint ez sem lesz elég ahhoz, hogy az Európai Bizottság felszabadítsa a helyreállítási alap blokkolt forrásait Magyarország számára.
A forint árfolyamát is befolyásoló vitának vethet véget a kormány azzal, hogy elfogadta az Európai Bizottság bírálatait, és ezzel megnőtt az esélye annak, hogy elháruljanak az akadályok az uniós pénzek folyósítása elől. Naivitás lenne azonban azt gondolni, hogy a kormány gazdaságpolitikája is egyszeriben kiszámíthatóvá válik.
Brüsszelben nem kommentálják Gulyás Gergely bejelentését az uniós pénzekhez való hozzáférésről és a magyar engedményekről, egy német politikus szerint azonban mindez csak kozmetikázás.
1,4 milliárd euróval csökken a Magyarországnak járó támogatás az EU gazdaságélénkítő alapjából. Ha a feleknek nem sikerül hamarosan megegyezniük, akkor Magyarország még e csökkentett összeg 70 százalékát is elveszítheti.
A magyar kormány fogadkozik, hogy hamarosan megegyezik az Európai Bizottsággal a befagyasztott eurómilliárdokról. Pedig Orbánék is tudják, hogy pénzhez ettől még egyhamar nem jutnak.
„Mivel Magyarország az utolsó olyan uniós tagállam, amelynek még nincs megállapodása az Európai Bizottsággal a nemzeti gazdaságélénkítési tervről, az a célunk, hogy minél jobban felgyorsítsuk a tárgyalásokat, hogy az év végéig aláírhassuk ezt a megállapodást” – mondta Navracsics Tibor.